Amit a seregélyről tudni érdemes
A seregély rendkívül jól alkalmazkodó, csapatokban élő madár, mely főként a szőlő- és gyümölcsültetvényekben okoz jelentős kárt.
Főbb jellemzői:
A seregély elleni védekezés módszerei:
1. Hálós takarás:
A jól kihelyezett háló eredményes megoldás lehet, de jelentős munkaerő-ráfordítással és kiadással (hektáronként akár 100 EFt-os költséggel) járó megoldást jelenthet a szőlőkben, és számolni kell azzal is, hogy akadályozza a növénygondozást, időben kell helyezni, gondoskodni kell, hogy a vadállatokat ne veszélyeztesse, a termés szellőzzését biztosítsa, stb. Fontos lehet a háló minősége, időjárás-állósága is, bár általában 4-5 év alat elhasználódnak.
2. Távoltartás fizikai eszközökkel
A gyakorlatban számos ilyen jellegű módszerrel próbálkoznak (csillogó tárgyak huzalra kihelyezése, ember alakú madárijesztő, lufi, stb. kirakása), de a madarak nagyon hamar felismerik, hogy ezek nem jelentenek valós veszélyt, mindazok mellett bizonyos időjárási körülmények között a madarak nem is látják.
Ugyanez igaz a hang alapú riasztó eszközökre (pl. hangágyú, ultrahangos berendezésekre) is, amelyek egyrészt zavarják az emberek nyugalmát, hatótávolságuk korlátozott, emberi erőforrás szükséges a működtetésükhöz és könnyen hozzászoknak a madarak, sőt gyakran felismerik azt is, hogy ahol hanghatással védik a termést, ott élelem van számukra.
3. Távoltartás kémiai, biológiai eszközökkel
Külföldön próbálkoztak olyan megoldásokkal, hogy a seregélyek távoltartása érdekében különböző kémiai- és bioanyagokkal kezelték a védendő ültetvényt, hogy ne legyen a madarak számára vonzó, de ezek számos probémát vetettek fel (rövid távú megoldás, ízhatást befolyásolták), ezért nem terjedt el hazánkban.
4. Mozgó lézerfénnyel történő távoltartás
Nemzetközi tapasztalatok igazolják, hogy a változó irányban és folyamatosan mozgó lézerfény az egyetlen módszer, amely képes nagy területet emberi beavatkozás nélkül védetté tenni/lefedni és a seregélyek nem tudnak hozzászokni a folyamatosan mozgó zöld színű fénycsóvához, azt ösztönösen állandó veszélyforrásnak érzékelik és elkerülik a területet.
Érdekesség: a seregély veszélytől jobban védve vannak azok a szőlő és gyümölcs ültetvények, amelyek közelében erdő található. Az itt élő ragadozó madarak (különösen a sólyom, karvaly és a héja) a seregélyek egyetlen hatásos riasztói, ezért ezeket a táblákat inkább elkerülik a seregélyek.
Vonatkozó jogszabályok:
A 18/2008. (VI. 19.) KvVM rendelet a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról,a fokozottan védett barlangok köréről, valamint
az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet módosításáról szóló 18/2008. (VI. 19.) KvVM rendelet (a seregélyek védettségéről és riasztásának szabályairól)